Description
| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | 10th Generation |
| Processor Type | 10th Generation Intel Core i5 Quad-Core Processor (4 Cores / 8 Threads, 6MB L3 Cache) |
| Processor Speed | 1.1 GHz Base Clock, Turbo Boost up to 3.5 GHz |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 3733MHz LPDDR4X onboard memory |
| Hard drive size | 256 GB PCIe-based SSD |
| Hard drive speed | – |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | PCIe-based SSD |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Iris Plus Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3″ IPS Retina LED |
| Screen surface | 13.3-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology; 2560-by-1600 native resolution at 227 pixels per inch with support for millions of colors |
| Screen resolution | 2560-by-1600 native resolution at 227 pixels per inch with support for millions of colors |
| Touchscreen | No |
| Color | Gold |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | OS Catalina |
| Weight | 2.8 pounds (1.29 kg) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Magic Keyboard with: Ambient light sensor Force Touch trackpad for precise cursor control and pressure-sensing capabilities; enables Force click |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 wireless technology |
| LAN | No |
| Speed | – |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac Wi-Fi wireless networking IEEE 802.11a/b/g/n compatible |
| Condition | Used |
| USB | Two Thunderbolt 3 (USB-C) ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt (up to 40Gb/s) USB 3.1 Gen 2 (up to 10Gb/s) |
| HDMI | No |
| Camera | 720p FaceTime HD camera |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://support.apple.com/en-us/111991 |
| Product page | https://support.apple.com/en-us/111991 |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |










Reviews
There are no reviews yet.