Description
| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Generation Intel® Core™ i3-1305U (10 MB Cache, 5 Cores / 6 Threads) |
| Processor Speed | 1.60 GHz Base – 4.50 GHz Turbo (15 W) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR4, 2666 MHz |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6-inch, FHD, 1920 x 1080, 120 Hz, anti-glare, nontouch, 45% NTSC, 250 nits, wide-viewing angle, |
| Screen surface | 15.6-inch, FHD, 1920 x 1080, 120 Hz, anti-glare, nontouch, 45% NTSC, 250 nits, wide-viewing angle, |
| Screen resolution | 1920×1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Starting weight: 3.57 lbs. (1.62 kgs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Spill-resistant backlit English–Arabic keyboard with numeric keypad |
| Bluetooth | Bluetooth(R) wireless card |
| LAN | No |
| Speed | – |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE, 2×2, 802.11ax, |
| Condition | New |
| USB | 1 USB 3.2 Gen 1 Type-A port 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C full function 1 USB 2.0 port |
| HDMI | 1 HDMI 1.4 port* |
| Camera | Integrated HD (720p) Webcam with Single Digital Microphone |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | International |












Reviews
There are no reviews yet.