Description
| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ i5‑1334U 13th Generation (10 Cores / 12 Threads, 12 MB Cache |
| Processor Speed | 1.3 GHz, turbo boost up to 4.6 GHz |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR5 4400 MT/s |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14″ FHD+ (1920×1200) IPS WVA, 250 nits, 45% NTSC, 162 PPI, 800:1 contrast, 60Hz, Anti-Glare, No Touch. |
| Screen surface | 14″ FHD+ (1920×1200) IPS WVA, 250 nits, 45% NTSC, 162 PPI, 800:1 contrast, 60Hz, Anti-Glare, No Touch. |
| Screen resolution | 1920×1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | Starting at 1.690 kg (3.73 lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | – |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6 (WiFi 802.11ax) |
| Condition | New |
| USB | 2 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) ports 1 USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C® with Power Delivery and DisplayPort |
| HDMI | 1 HDMI 1.4 |
| Camera | 720p at 30 fps HD RGB camera, Single microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | International |











Reviews
There are no reviews yet.