Description
| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Intel® Core™ i7‑ Processor 1355U (10C / 12T, 12 MB Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.2 GHz (E‑cores 0.9 GHz), Turbo up to 5.0 GHz |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 8 GB DDR4‑3200 MHz (1×8 GB, 2 Slots, Up to 40 GB Supported) |
| Hard drive size | 512GB M.2 PCIe NVMe Solid State Drive |
| Hard drive speed | – |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512GB M.2 PCIe NVMe Solid State Drive |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel(R) Iris(R) Xe Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | No |
| Screen size | 15.6 inch FHD (1920 x 1080) 120Hz 250 nits WVA Anti- Glare LED Backlit Narrow Border Display |
| Screen surface | 15.6 inch FHD (1920 x 1080) 120Hz 250 nits WVA Anti- Glare LED Backlit Narrow Border Display |
| Screen resolution | 1920×1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 4.28 lb (1.94 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English (UK) |
| Bluetooth | Bluetooth (R) wireless card |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 RJ45 Ethernet port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 5 RTL8821CE, 1×1 , 802.11ac, MU-MIMO, |
| Condition | New |
| USB | 1 USB 3.2 Gen 1 port 1 USB 2.0 port 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C® port 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C® port with DisplayPort Alt Mode 1.4 |
| HDMI | 1 HDMI 1.4 Port |
| Camera | 1080p at 30 fps FHD RGB camera, dual-array microphone |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/vostro-15-laptop/spd/vostro-15-3530-laptop |
| Product page | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/vostro-15-laptop/spd/vostro-15-3530-laptop |
| Warranty | International |











Reviews
There are no reviews yet.