Description
| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ 7 240H, 10C (6P + 4E) / 16T, 24MB Cache |
| Processor Speed | 2.5 GHz / 5.2 GHz, E-core 1.8 GHz / 4.0 GHz |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16GB, 2x8GB DDR5 5600 MT/s |
| Hard drive size | 1 TB SSD |
| Hard drive speed | M.2 PCIe NVMe SSD |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1 TB SSD M.2 PCIe NVMe SSD |
| Graphic Series | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16″ WQXGA 120Hz 300 nits 100% sRGB ComfortView Plus |
| Screen surface | 16″ WQXGA 120Hz 300 nits 100% sRGB ComfortView Plus |
| Screen resolution | 2560×1600 |
| Touchscreen | No |
| Color | Blue |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | Starting weight: 5.49 lb (2.49 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth® wireless card |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 (2×2 802.11be MU-MIMO) |
| Condition | New |
| USB | Ports 2 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) ports 1 USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C® port with DisplayPort™ 1.4a ports 1 USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C® port with Power Delivery |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 |
| Camera | 720p at 30 fps HD camera Dual-array microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | International |











Reviews
There are no reviews yet.