Description
| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzen™ AI 5 340 Processor (16 MB L3 Cache) |
| Processor Speed | Base 2.0 GHz – Boost up to 4.8 GHz (6 Cores | 12 Threads) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard) |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | AMD Radeon |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | AMD Radeon™ 840M Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | AMD integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16-inch diagonal, 2K (1920 x 1200), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge |
| Screen surface | 16-inch diagonal, 2K (1920 x 1200), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge |
| Screen resolution | 1920×1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 3.24 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | – |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) |
| Condition | New |
| USB | 1x Thunderbolt™ 4 (USB-C, 40Gbps, PD, DP 2.1, HP Sleep & Charge), 1x USB-C (10Gbps, PD, DP 1.4a, HP Sleep & Charge), 2x USB-A (10Gbps) |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 |
| Camera | 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | International |











Reviews
There are no reviews yet.