Description
| Brand | Anker |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | AMD A4-9120C |
| Processor Speed | 2C / 2T, 1.6 / 2.4GHz, 1MB L2 |
| Installed RAM | 4 GB |
| Type of memory | 4GB Soldered DDR4-1866, Memory soldered to systemboard, no slots, 4GB soldered memory, not upgradable |
| Hard drive size | 32GB eMMC 5.1 + microSD Card Reader |
| Hard drive speed | – |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 32 GB SSD |
| Type of harddrive | 32GB eMMC 5.1 on systemboard |
| Graphic Series | AMD Radeon |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated AMD Radeon™ R4 Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | AMD |
| Backlight | LED |
| Screen size | 11.6″ HD (1366×768) IPS 250nits Anti-glare, Convertible Touch |
| Screen resolution | 1366×768 |
| Screen surface | 11.6″ HD (1366×768) IPS 250nits Anti-glare, Convertible Touch |
| Touchscreen | 10-point Multi-touch |
| Color | Black |
| RAM | 4 GB |
| Weight | 1.31 kg (2.89 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English |
| Numeric keyboard | No |
| Bluetooth | BT5.0 |
| LAN | No Onboard Ethernet |
| Speed | – |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 11ac 2×2 |
| Condition | Used |
| USB | 2x USB 3.1 Gen 1 2x USB-C® 3.1 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort™) 1x microSD card reader 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| HDMI | No |
| Camera | Front HD 720p |
| Operating System | Chrome OS |
| Manual | https://psref.lenovo.com/Detail/Lenovo_300e_Chromebook_2nd_Gen_AST?M=82CE0000US |
| Product page | https://psref.lenovo.com/Detail/Lenovo_300e_Chromebook_2nd_Gen_AST?M=82CE0000US |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |



Reviews
There are no reviews yet.