Description
| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Generation Intel Core i5 Dual-Core Processor |
| Processor Speed | 1.6 GHz Turbo Boost up to 3.6GHz, with 4MB L3 cache |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 8 GB of 2133MHz LPDDR3 onboard memory |
| Hard drive size | 128 GB SSD |
| Hard drive speed | – |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 128 GB SSD |
| Type of harddrive | – |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel UHD Graphics 617 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology; 2560-by-1600 native resolution at 227 pixels per inch with support for millions of colors |
| Screen surface | 13.3-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology; 2560-by-1600 native resolution at 227 pixels per inch with support for millions of colors |
| Screen resolution | 2560‑by‑1600 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 3.1 pounds (1.4 kg) |
| Fingerprint Reader | Touch ID sensor |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Magic Keyboard with: 78 (U.S.) or 79 (ISO) individual LED-backlit keys, including 12 function keys and 4 arrow keys |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 wireless technology |
| LAN | No |
| Speed | – |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac Wi-Fi wireless networking; IEEE 802.11a/b/g/n compatible |
| Condition | Used |
| USB | 2 × Thunderbolt 3 / USB-C ports (supporting USB-C 3.1 Gen 2 up to 10Gb/s, Thunderbolt up to 40Gb/s, DisplayPort, charging |
| HDMI | No |
| Camera | 720p FaceTime HD camera |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://support.apple.com/en-us/111933 |
| Product page | https://support.apple.com/en-us/111933 |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |










Reviews
There are no reviews yet.