Description
| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M1 Chip |
| Processor Type | Apple M1 Pro chip |
| Processor Speed | 10-core CPU with 8 performance cores and 2 efficiency cores 16-core GPU 16-core Neural Engine 200GB/s memory bandwidth |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | Unified memory |
| Hard drive size | 1 TB SSD |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1 TB SSD Solid State Drive |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Apple M1 Pro |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Apple M1 Pro |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display; 3024-by-1964 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen surface | 14.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;1 3024-by-1964 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen resolution | 3024×1964 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 3.5 pounds (1.6 kg) |
| Fingerprint Reader | Touch ID |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Magic Keyboard with: 78 (U.S.) or 79 (ISO) keys including 12 full-height function keys and 4 arrow keys in an inverted-T arrangement Touch ID Ambient light sensor |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 wireless technology |
| LAN | No |
| Speed | – |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ax Wi-Fi 6 wireless networking IEEE 802.11a/b/g/n/ac compatible |
| Condition | Used |
| USB | Three Thunderbolt 4 (USB-C) ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s) USB 4 (up to 40Gb/s) |
| HDMI | SDXC card slot HDMI port |
| Camera | 1080p FaceTime HD camera Advanced image signal processor with computational video |
| Operating system (Primary) | Mac OS |
| Manual | https://www.apple.com/macbook-pro-14-and-16/specs/ |
| Product page | https://www.apple.com/macbook-pro-14-and-16/specs/ |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |










Reviews
There are no reviews yet.