Description
| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M3 Pro Chip |
| Processor Type | Apple M3 Pro Chip |
| Processor Speed | 11-core CPU, 14-core GPU & 16-core Neural Engine |
| Installed RAM | 18GB |
| Type of memory | 18 GB Unified Memory |
| Hard drive size | 512GB |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | – |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB Solid State Drive |
| Graphic Series | 14 – Core GPU |
| Dedicated graphics | Apple M3 Pro Chip |
| Graphics memory | 14-core GPU |
| Type of graphics memory | Apple M3 Pro Chip |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Apple M3 Pro Chip |
| Backlight | Yes |
| Screen size | 14.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;1 3024-by-1964 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen surface | 14.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;1 3024-by-1964 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen resolution | 3024-by-1964 |
| Touchscreen | No |
| Color | Space Black |
| RAM | 18 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 3.5 pounds (1.61 kg)7 |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | – |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E (802.11ax)6 |
| Condition | Used |
| USB | Two Thunderbolt / USB 4 ports with support for: |
| HDMI | No |
| Camera | 1080p FaceTime HD camera |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://www.apple.com/macbook-pro/specs/ |
| Product page | https://www.apple.com/macbook-pro/specs/ |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |











Reviews
There are no reviews yet.