Description
| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ 7 150U (12 MB L3 cache) |
| Processor Speed | 1.8 GHz up to 5.4 GHz with Intel® Turbo Boost Technology (10 cores, 14 threads) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB: 2 x 8 GB, DDR5, 5200 MT/s |
| Hard drive size | 1-TB, M.2, PCIe NVMe, SSD |
| Hard drive speed | – |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1-TB, M.2, PCIe NVMe, SSD |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16″ Non-Touch, FHD+ 1920×1200, 60Hz, WVA, IPS, Anti-Glare, 250 nit, ComfortView |
| Screen surface | 16″ Non-Touch, FHD+ 1920×1200, 60Hz, WVA, IPS, Anti-Glare, 250 nit, ComfortView |
| Screen resolution | 1920×1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | – |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.87 kg (4.12 lb) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Ice Blue International English Backlit Keyboard |
| Bluetooth | Bluetooth® wireless card |
| LAN | No |
| Speed | – |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6E RTL8852CE, 2×2, 802.11ax, MU-MIMO |
| Condition | New |
| USB | 2 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) ports 1 USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C®port with DisplayPort™ 1.4 and PowerDelivery |
| HDMI | 1 HDMI 1.4 port* |
| Camera | 1080p at 30 fps FHD camera, Dual-array microphones, built-in camera shutter |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.dell.com/en-in/shop/laptop-notebook-computers/inspiron-16-laptop/spd/inspiron-16-5640-laptop |
| Product page | https://www.dell.com/en-in/shop/laptop-notebook-computers/inspiron-16-laptop/spd/inspiron-16-5640-laptop |
| Warranty | 1 Year Warranty |












Reviews
There are no reviews yet.