Description
| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 14th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 7 155U Meteor Lake (12 MB L3 cache) |
| Processor Speed | 1.7 GHz up to 4.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology (12 cores, 14 threads) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | Memory 8 GB: 1 x 8 GB, DDR5, 5600 MT/s 2 Slots) |
| Hard drive size | 512 GB, M.2 2230, TLC, Gen 4 PCIe NVMe, SSD |
| Hard drive speed | – |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB, M.2 2230, TLC, Gen 4 PCIe NVMe, SSD |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14″, FHD 1920×1080, 60Hz, IPS, Non-Touch, AG, 250 nit, 45% NTSC, FHD Cam |
| Screen surface | 14″, FHD 1920×1080, 60Hz, IPS, Non-Touch, AG, 250 nit, 45% NTSC, FHD Cam |
| Screen resolution | 1920×1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.40 kg (3.09 lb) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 wireless card |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 RJ45 Ethernet port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6E (6 where 6E unavailable) AX211, 2×2, 802.11ax |
| Condition | New |
| USB | 2 Thunderbolt™ 4 (40 Gbps) with DisplayPort™ Alt Mode/USB Type-C/USB4/Power Delivery 1 USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare 1 USB 3.2 Gen 1 port |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 port |
| Camera | 1080p at 30 fps, FHD RGB camera, Dual-array microphones |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.dell.com |
| Product page | https://www.dell.com |
| Warranty | 3 Years Warranty |











Reviews
There are no reviews yet.