Description
| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Gen Intel Core i7-8650U Quad-core Processor (4 Cores – 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.8 GHz Turbo Boost 4.2 (8 MB Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 2x 4GB DDR4 2666 |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | M.2 2280 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce® MX130 2GB GDDR5 Dedicated Graphics |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | – |
| Graphics processor | Intel UHD 620 GC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14″ FHD WVA (1920 x 1080) Anti-glare (16:9) WLED |
| Screen resolution | 1920×1080 |
| Screen surface | 14″ FHD WVA (1920 x 1080) Anti-glare (16:9) WLED |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Weight | 3.52 lb / 1.60 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Numeric keyboard | No |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | RJ-45 Ethernet port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | – |
| Condition | Used |
| USB | 3 x USB 3.1 Gen 1 (one with PowerShare), 1 x USB Type-C with DisplayPort |
| HDMI | 1 x HDMI |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Manual | https://dl.dell.com/topicspdf/latitude-14-5490-laptop_owners-manual_en-us.pdf |
| Product page | https://dl.dell.com/topicspdf/latitude-14-5490-laptop_owners-manual_en-us.pdf |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |











Reviews
There are no reviews yet.