Description
| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Generation Core i5-8365u QuadCore Processor (4 Cores – 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.6 GHz Turbo Boost 4.1 (6 MB Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 1x 8GB DDR4 2400 MHz |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated Intel® UHD 620 Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14″ FHD AG (1920 x 1080), 300 nits, non-touch display |
| Screen surface | 14″ FHD AG (1920 x 1080), 300 nits, non-touch display |
| Screen resolution | 1920×1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | 3.26 lb (1.48 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Non-backlit KB, English (UK) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| LAN | No |
| Speed | – |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Dual Band Wireless AC 9560 (802.11ac) 2×2 |
| Condition | Used |
| USB | 1 USB Type C™ 3.1 Gen 2 with Power Delivery & DisplayPort / Optional Thunderbolt™ 3 with Power Delivery & DisplayPort 3 USB 3.1 Gen 1, one with PowerShare |
| HDMI | 1 HDMI 1.4 |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |











Reviews
There are no reviews yet.