Description
| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 6th Generation |
| Processor Type | 6th Generation Core i5-6300U Processor (2 Cores, 4 Threads) |
| Processor Speed | 2.4 GHz Turbo Boost Up to 3.1 GHz (Skylake, 3 MB Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR4 2400MHz Memory |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD 520 GC |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14″ Full HD 1080p 60Hz Display |
| Screen surface | 14″ Full HD 1080p 60Hz Display |
| Screen resolution | 1920×1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | 1.36 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 4.2 |
| LAN | Yes |
| Speed | (RJ45) Port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Dual Band Wireless AC 82 65 (802.11ac) 2×2 |
| Condition | Used |
| USB | 2 × USB 3.0 + 1 × USB 3.0 (PowerShare) + 1 × USB-C with DisplayPort |
| HDMI | 1 × HDMI (supports DisplayPort Alt Mode / Thunderbolt) |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |









Reviews
There are no reviews yet.