Description
| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Intel® Core™ i3‑1315U Raptor Lake Processor (6 Cores / 8 Threads, 10 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.2 GHz Base Frequency, Up to 4.5 GHz Intel® Turbo Boost Technology |
| Installed RAM | 4 GB |
| Type of memory | 4 GB DDR4-3200 MT/s |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 35.6 cm (14.0 in) diagonal, FHD, IPS, micro-edge, antiglare, 250 nits, 45% NTSC (1920 x 1080) |
| Screen surface | 35.6 cm (14.0 in) diagonal, FHD, IPS, micro-edge, antiglare, 250 nits, 45% NTSC (1920 x 1080) |
| Screen resolution | 1920×1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Starting at 1.4 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 wireless card |
| LAN | No |
| Speed | – |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6 (1×1) |
| Condition | New |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps) — sides per 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (5Gbps, data only — no charging/DP) |
| HDMI | 1x HDMI v1.4b port |
| Camera | HP True Vision 720p HD Camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | International |











Reviews
There are no reviews yet.